Yangi FSESga binoan o'qituvchi nafaqat dars rejasini tuzish, balki uni texnologik xarita shaklida loyihalashtirish qobiliyatiga ham ega bo'lishi kerak. Ushbu kontseptsiya sanoat texnologiyasi sohasidan olingan bo'lib, uning zamonaviy metodikada qo'llanilishi o'quv jarayonini modernizatsiya qilish va o'qituvchining darsga tayyorgarlik vaqtini qisqartirish imkonini beradi.
Texnologik xarita o'quv jarayonini loyihalashtirishga imkon beradi. Uni yaratishda o'qituvchining vazifasi - bu o'quv jarayonida faoliyat yondashuvini ko'rsatishdir. Blok-jadvalda darsning har bir bosqichini tavsiflab, o'qituvchi o'z faoliyati va o'quvchilarning mo'ljallangan harakatlarini loyihalashtiradi. Quyida boshlang'ich sinflarda darsning texnologik xaritasiga qo'yiladigan talablar keltirilgan va uning tuzilishi tavsifi berilgan.
Zamonaviy dars g'oyalari (ya'ni dars talablari):
- darsning maqsadi va vazifalari aniq va aniq belgilangan;
- asosiy maqsad - aniq natijalarga erishish (universal ta'lim harakatlari);
- o'quvchilar darsda ishlashga undaydilar;
- dars mazmuni o'quvchilarning shaxsiy tajribasi bilan bog'liq;
- darsda muammoli vaziyat yaratilgan bo'lsa;
- dars mazmuni maqsad va vazifalarga mos keladi: o'quv materiallarining potentsialidan foydalaniladi, agar kerak bo'lsa - qo'shimcha material;
- o'quvchilarning darsdagi faoliyati bilan o'zaro bog'liqligini maqsad bilan belgilaydi (rejalashtirilgan natijalarga erishish);
- talabalarning mustaqil ishlashi uchun sharoitlar yaratilgan;
- SanPinning talablari hisobga olinadi;
- sinfda o'qituvchi o'quvchilarning baholash faolligi va aks etishi uchun sharoit yaratadi.
WPS tuzilishi:
1. O'qituvchi darsda erishmoqchi bo'lgan maqsad (faqat bitta maqsad ko'rsatilgan, uni "dars maqsadlari" tushunchasi bilan aralashtirib yubormaslik kerak). Iloji bo'lsa, darsning muammosi (ya'ni g'oyasi), darsning maqsadlari (maqsadga erishish yo'llari) bayon etilgan. Rejalashtirilgan dars natijalari (UUD darsida shakllangan) - noaniq shakldagi fe'llar ishlatiladi (FGOS-ga qarang). Ta'lim texnologiyalari va qo'llaniladigan usullar (shu jumladan sog'liqni saqlash texnologiyalari keltirilgan). Amaldagi o'quv vositalari (elektron va bosma manbalar, darslik, o'quv qo'llanmalari, ko'rgazmali qurollar, jihozlar).
2. Darsning borishi. Ikki ustunli jadval tuziladi. Birinchi ustun "O'qituvchi faoliyati" deb nomlanadi (darsning har bir bosqichida o'qituvchining harakatlarini qisqacha ta'riflashingiz kerak, masalan: "tashkil qiladi, yaratadi, o'qiydi, hissa qo'shadi, yordam beradi" va boshqalar). Ikkinchi ustun - "Talabalar faoliyati" (uni so'zlar yordamida tavsiflash mumkin: "o'qish, tahlil qilish, taxminlar qilish, umumlashtirish, kelishish" va boshqalar). Darsning har bir bosqichi oxirida o'qituvchi talabalarning nazorat va baholash faoliyatini majburiy ravishda tashkil qiladi, o'quvchilar esa o'quv harakatlari va natijalarini o'z-o'zini baholaydilar.
Darsning borishi xaritada aks ettirilishi kerak bo'lgan 4 asosiy bosqichdan iborat. O'qituvchi har bir bosqichni o'z g'oyasiga qarab kichikroq bosqichlarga ajratishi mumkin. Talabalarning mo'ljallangan javoblarini emas, balki harakatlarini tavsiflash kerak. To'g'ridan-to'g'ri nutqni iloji boricha kamroq ishlatish kerak, faqat uni tavsiflovchi burilish bilan almashtirish imkonsiz bo'lsa.
1-bosqich. Ta'lim muammosining bayoni. O'qituvchi muammoli vaziyatni yaratadi va o'quvchilarning harakatlarini shunday tashkil qiladi, shunda ular o'zlari (iloji bo'lsa) muammoni shakllantirishlari kerak. O'qituvchi bilan birgalikda bolalar dars mavzusini belgilaydilar. Bolalarning hozirgi bilimlari va ko'nikmalari qayta ko'rib chiqilmoqda, bu shakllangan muammoni hal qilish uchun zarur bo'ladi.
2-bosqich. Kognitiv faoliyatni tashkil etish. O'qituvchi va talabalar dars uchun ishni rejalashtirmoqdalar. Maxsus topshiriqlarni bajarish jarayonida yangi bilimlar ochiladi, UUD shakllanadi, ilgari tuzilgan muammo hal qilinadi va h.k.
3 bosqich. Mustahkamlash va bilim tizimiga kiritish. O'qituvchi o'quvchilarning mavjud bilimlar tizimidagi yangi bilim yoki ko'nikmalarni, shu jumladan o'zlarini boshqarish va o'zini o'zi qadrlash va boshqalarni mustahkamlash, umumlashtirish, qabul qilishga qaratilgan mustaqil faoliyatini tashkil qiladi.
4-bosqich. O'quv faoliyatining darsda aks etishi. Dars boshida belgilangan maqsadning rejalashtirilgan natijalar bilan o'zaro bog'liqligi. Rejalashtirilgan natijalarga erishish diagnostikasi. Sinfdagi talabalar (va o'qituvchilar) faoliyatini o'zini o'zi baholash. Dars boshida tuzilgan muammoni (yoki o'quv muammosini) hal qilishning yakuniy natijalari. Yangi bilim va ko'nikmalarni amalda qo'llash.